Remont torowiska na Legnickiej. Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej

18 czerwca rusza kompleksowy remont torowiska w ciągu ulicy Legnickiej. W ramach inwestycji przewoźnik m.in. wymieni ponad 1400 metrów toru pojedynczego szyn, wyremontuje perony przystankowe, zbuduje nowe odwodnienie, a także wymieni 26 słupów trakcyjnych. 

Powiększ obraz: Mapa przedstawiająca zmiany w kursowaniu tramwajów od 18 czerwca.

Mapa przedstawiająca zmiany w kursowaniu tramwajów od 18 czerwca (fot. wroclaw.pl)

Remont rozpocznie się już 18 czerwca i potrwa do początku września.

Inwestycja w trzech etapach

Pierwszym i największym etapem kompleksowego remontu jest modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu ulicy Legnickiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Zachodnią do skrzyżowania z ulicą Niedźwiedzią. Właśnie w tym miejscu zostanie wymienionych ponad 1400 metrów toru pojedynczego szyn, 26 słupów trakcyjnych, a także kilometr sieci trakcyjnej.

Ponadto, na całym odcinku Zachodnia – Niedźwiedzia, pomijając przejazdy drogowe i przejścia dla pieszych, MPK zabuduje torowisko roślinnością i wybuduje nowe odwodnienie. Zielone międzytorze zyska także przystanek tramwajowy Niedźwiedzia, a łączna powierzchnia nowej, ekologicznej nawierzchni wyniesie aż 3558 metrów kwadratowych. 

Kolejnym etapem będzie natomiast modernizacja przejazdów na skrzyżowaniu ulicy Legnickiej z Kwiską i Małopanewską, wraz z wymianą rozjazdu na wysokości zajezdni nr V. Remont obejmie zabudowę betonową torowiska oraz odtworzenie nawierzchni asfaltowej. W następnej kolejności prace przeprowadzone zostaną także na skrzyżowaniu ulicy Legnickiej z Milenijną, gdzie pojawi się zupełnie nowy rozjazd tramwajowy.

Prace zgodnie z umową prace mają potrwać do 9 września, jednak wykonawca robót zrobi wszystko, aby oddać torowisko do użytku wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Na czas trwania prac wyłączony z ruchu będzie fragment torowiska ulicy Złotoryjskiej (przystanek „Dolmed’) do ulicy Milenijnej.

Łączny koszt inwestycji to ponad 17,2 miliona złotych.

Zachód miasta nadal skomunikowany

Aby zachować możliwość podróży komunikacją zbiorową w zachodnie części Wrocławia, tramwaje pojadą nową trasą przez Popowice.

Zmiany dotyczyć będą wszystkich linii, które znajdują się w osi ulicy Legnickiej. Tramwaje linii 3, 10, 20, 23 i 31 zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach, a ich trasa będzie przebiegać nowym torowiskiem od ulicy Lotniczej i Milenijnej przez Popowice i Szczepin, włączając się w stały układ na Mostach Sikorskiego oraz Mostach Pomorskich. Tramwaje linii 33 zostaną natomiast  skrócone do pętli „Wrocławski Park Przemysłowy”, do której będą kursowały w obu kierunkach przez plac Jana Pawła II i ulicę Legnicką.

Dodatkowo na trasie od placu Jana Pawła II do Pilczyc pojadą tak zwane „zatramwaje”, czyli autobusy zastępcze linii 733. Częstotliwość ich kursowania to 4 minuty w szczycie i co około 5-6 minut w pozostałych godzinach.

SZCZEGÓŁOWE ZMIANY W KURSOWANIU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ OD 18 CZERWCA


Tramwaje linii 3 od placu Jana Pawła II zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach przez Most Sikorskiego, ulicę Jagiełły, Długą, Popowicką i Milenijną do ulicy Lotniczej.

Tramwaje linii 10 od ulicy Kazimierza Wielkiego zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach przez ulicę Nowy Świat, Mosty Pomorskiej, ulicę Dubois, Długą, Popowicką i Milenijną do ulicy Lotniczej.

Tramwaje linii 20 od placu Orląt Lwowskich zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach przez plac Jana Pawła II, Most Sikorskiego, ulicę Jagiełły, Długą, Popowicką i Milenijną do ulicy Lotniczej.

Tramwaje linii 23 jadące w kierunku ulicy Robotniczej, od placu Dominikańskiego zostaną skierowane objazdem przez ulicę Kazimierza Wielkiego, plac Jana Pawła II, ulicę Legnicką do przystanku "Dolmed", a z powrotem - kierunku Kromera - pojadą przez ulicę Śrubową, Marchijską i dalej swoją trasą przez plac Orląt Lwowskich i ulicę Podwale.

Tramwaje linii 31 od placu Jana Pawła II zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach przez Most Sikorskiego, ulicę Jagiełły, Długą i Popowicką do ulicy Pilczyckiej.

Tramwaje linii 33 zostaną skrócone do pętli "Wrocławski Park Przemysłowy" przy ulicy Robotniczej do której będą kursowały w obu kierunkach przez plac Jana Pawła II i ulicę Legnicką.

Komunikacja zastępcza na ulicy Legnickiej

Na trasie pl. Jana Pawła II - Legnicka - Pilczyce - Legnicka - pl. Jana Pawła II zostaną uruchomione kursy okresowej linii autobusowej nr 733.

Linia będzie kursowała z częstotliwością:
 
1. w dni robocze
- do około godziny 6:00 co 5 minut;
- od około godziny 6:00 do około godziny 9:00 co 4 minuty;
- od około godziny 9:00 do około godziny 14:00 co 6 minut;
- od około godziny 14:00 do około godziny 18:00 co 5 minut;
- od około godziny 18:00 do około godziny 20:00 co 6 minut;
- od około godziny 20:00 do około godziny 23:00 co 7,5 minuty.

2. w soboty i niedziele
- od około godziny 5:00 do około godziny 23:00 co 7,5 minuty.

BILETY JEDNORAZOWE I OKRESOWE

Pasażerowie, którzy skasowali bilet jednorazowy w tramwaju linii 3, 10. 20, 31 lub 33 będą mogli kontynuować podróż autobusem linii 733. Powyższa zasada również będzie obowiązywała w kierunku powrotnym. Skasowany bilet będzie zachowywał ważność nie dłużej niż przez 90 minut.

Celem przypomnienia, pasażerowie posiadający bilet na daną linię okresową mogą podróżować:
- wszystkimi liniami po trasie linii wskazanej na bilecie przed remontem;
- wszystkimi liniami po trasie linii wskazanej na bilecie, która kursuje objazdem podczas remontu.

 

Comments powered by CComment