Wrocławski Rower Miejski od 1 kwietnia

Z miesięcznym opóźnieniem, od 1 kwietnia powrócą po zimie rowery miejskie na ulice Wrocławia.

Zwykle było tak, że miejska wypożyczalnia rowerów była dostępna w sezonie letnim od 1 marca, ale w tym roku był poślizg. Powód? Umowa z dotychczasowym operatorem – Nextbike Polska – wygasła, miasto musiało wybrać nowego na drodze przetargu. Zgłosiły się dwie firmy: Nextbike i Citybike. Ta druga zgłosiła zażalenie do Krajowej Izby Odwoławczej, co wydłużyło procedurę wyboru operatora.

Nextbike zaproponował 54,4 miliona złotych, konkurent – 71,1 mln zł. Miasto z kolei zaplanowało 57 mln zł na Wrocławski Rower Miejski (WRM) na kolejnych pięć lat.

Wypożyczalnia ma zacząć działać 1 kwietnia. – I to nie jest prima aprilis – podkreśla Sławomir Gonciarz z UMW. – Wypracowaliśmy z Nextbike umowę i system przejściowy. Operator najpierw wystawi półtora tysiąca wyremontowanych rowerów, tak by mieszkańcy mogli korzystać z wypożyczalni w czasie, gdy będzie przygotowywał nowe jednoślady i stacje.

Kiedy nowe wyjadą z fabryki i będą gotowe do jazdy, stare zostaną zabrane. – Będzie więcej stacji, więcej rowerów, a system będzie miał większy zasięg – zapowiada Sławomir Gonciarz.

Mówiąc „większy zasięg”, ma na myśli podwrocławskie gminy: Czernicę, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Siechnice i Wisznię Małą. Plan jest taki, żeby w tychże gminach postawić łącznie 22 stacje i 220 rowerów. Nowa umowa z Nextbikiem przewiduje także zwiększenie tych liczb w kolejnych latach: + 12 stacji + 120 pojazdów do 2027 roku.

Zamierzona jest również rozbudowa wypożyczalni na terenie Wrocławia:

+ 3 stacje + 30 rowerów w 2026 roku,

+ 2 stacje + 20 rowerów w 2027 roku.

Nowa umowa z firmą Nextbike Polska na uruchamianie i obsługę WRM obowiązuje do 2029 roku. W komunikacie, który operator opublikował w grudniu, są liczby mówiące, że rowerzyści coraz chętniej wypożyczają jednoślady publiczne. Systemy, które w różnych miastach ma Nextbike, zanotowały 8-procentowy wzrost w porównaniu do 2023 roku. Średnia z każdego dnia w roku 2024 to ok. 31 tysięcy przejazdów.

We Wrocławiu wypożyczalnia miejska działa od 13 lat. Na początku, w roku 2011, rowerów było 140, czyli kilkanaście razy mniej, niż było w poprzednim sezonie letnim i ma być teraz. W naszym mieście w 2024 roku system zarejestrował ponad 1,5 miliona przejazdów.

O cenach i zasadach, które będą obowiązywały wiosną i latem 2025 roku, poinformujemy w osobnym komunikacie.  

Źródło: wroclaw.pl

 

  • Odsłon: 139

Comments powered by CComment