Most Tumski otwarty w lutym?

Remont mostu Tumskiego dobiega końca. Prace przy budowie chodników oraz jezdni zostały już ukończone. W ciągu najbliższego tygodnia powinny się rozpocząć odbiory, tak aby w lutym most został otwarty dla spacerowiczów i turystów.

Przypomnijmy, że zgodnie z zaleceniami MKZ dobrano kolor powłoki antykorozyjnej (głęboka zieleń), zachowano rodzaj nawierzchni na jezdni (kostka granitowa, cięta i ułożona w sposób dający większy komfort użytkowania) oraz wybudowano stylizowane i nawiązujące do zabytkowego otoczenia chodniki (zamiast asfaltu ułożono specjalny beton, z fakturą imitującą płytki granitowe).

Dodatkowym życzeniem MPK było, aby na  przyczółkach mostu odtworzono historyczne oświetlenie, które możemy podziwiać fotografiach i rycinach przedwojennego Wrocławia. Istniejące gazowe latarnie zostały zdemontowane i będą wykorzystane do uzupełnienia oświetlenia na Ostrowie Tumskim. Nowe latarnie są zasilane elektrycznie, nie gazowo. Skąd ta zmiana? Dawne latarnie mają zupełnie inne parametry i kształt. Kuliste dmuchane, zamknięte bańki nie zapewniają dostępu latarnikowi, znajdują się na dużo większej wysokości niż gazowe latarnie (wymóg konserwatora dostosowania do źródeł historycznych) więc swobodna ręczna obsługa z poziomu chodnika nie jest możliwa. Przede wszystkim jednak z tej wysokości nie zapewniają odpowiedniego natężenia światła, w przypadku pozostania przy zasilaniu gazowym. Gazowy płomień daje bardzo przyjemne i kameralne światło, ale jego projekcja jest bardzo mała. Oświetlenie elektryczne, daje odpowiednią projekcję światła nawet przy dużej wysokości, barwa emitowana przez nowe latarnie będzie zbliżona do barwy światła gazowego aby utrzymać odpowiedni efekt.

Dlaczego odpowiednie natężenie światła jest takie ważne? Chodzi oczywiście o zapewnienie odpowiedniej widoczności ze względów bezpieczeństwa. Mostem spacerują tysiące turystów, jeżdżą nim również rowerzyści.  Przepisy mówią, że balustrady na takim obiekcie powinny mieć odpowiednią wysokość (120 cm dla ruchu rowerowego). Na moście Tumskim ich nie podwyższono, jest to zabytek i zgodnie z intencją MKZ zachowano ich pierwotną wysokość – 90 cm.

Źródło: ZDIUM