Remonty torowisk: Zmiany w komunikacji od 11 grudnia

Od 11 grudnia MPK Wrocław wprowadza zmiany w komunikacji spowodowane pracami przy torowiskach oraz uruchomieniem nowych przystanków. Co się zmieni?

Kolejny etap wymiany rozjazdów na placu Dominikańskim

Przy pl. Dominikańskim rozpozcznie się wymiana rozjazdów tramwajowych od stronu ul. Kazimierza Wielkiego. Od 11 grudnia 2021 r. (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii tramwajowych 2, 3, 4, 5, 10 i 33 oraz na liniach autobusowych K i 245.

 • Tramwaje linii 2 powrócą już na swoją stałą trasę przejazdu i będą kursowały w obu kierunkach przez plac Dominikański i ulicę Kołłątaja.
 • Trasa „trójki” zostanie przedłużona do pl. Wróblewskiego, a tramwaje linii 5 pojadą od ulicy Piłsudskiego przez ul. Małachowskiego i Pułaskiego również tylko do placu Wróblewskiego, co wynika z nadal prowadzonych prac przy przebudowie ul. Krakowskiej przy skrzyżowaniu z al. Armii Krajowej.
 • Tramwaje linii 4 będą kursowały objazdem w obu kierunkach od pl. Legionów przez ul. Piłsudskiego, Małachowskiego, Pułaskiego i pl. Wróblewskiego do pl. Społecznego.
 • Tramwaje linii 10 będą kursowały w obu kierunkach od pl. Grunwaldzkiego przez ul. Szczytnicką, most Pokoju, pl. Dominikański, ul. Piotra Skargi, Teatralną, Świdnicką, Podwale, plac Orląt Lwowskich, nową trasę autobusowo-tramwajową i ul. Śrubową do ulicy Legnickiej.
 • Tramwaje linii 33 będą kursowały w obu kierunkach od pl. Grunwaldzkiego przez most Grunwaldzki, pl. Dominikański, ul. Piotra Skargi, Teatralną, Świdnicką, Podwale, pl. Orląt Lwowskich, nową trasę autobusowo-tramwajową i ul. Śrubową do ul. Legnickiej.
 • Autobusy linii K i kursy nocne linii 245, jadące od strony Dworca Głównego w kierunku Różanki lub Kozanowa, od ul. Kołłątaja pojadą objazdem przez ul. Kościuszki, Dąbrowskiego, Krasińskiego i Oławską do pl. Dominikańskiego.
 • W kierunku przeciwnym, trasa autobusów linii K i 245 pozostanie bez zmian.

Prace potrwają około 4 tygodni.

Wymiana zwrotnic tramwajowych na skrzyżowaniu Sienkiewicza/Piastowska

Na skrzyżowaniu ulicy Sienkiewicza i Piastowskiej rozpoczyna się kolejny etap wymiany zwrotnic tramwajowych. Od 11 grudnia planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii tramwajowych 1, 9 i 70.

 • Tramwaje linii 1 i 70 zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach od ul. Piastowskiej przez ul. Sienkiewicza, pl. Bema, ulicę Poniatowskiego i Jedności Narodowej do ul. Słowiańskiej.
 • Tramwaje linii 9 pojadą objazdem w obu kierunkach od pętli Sępolno przez ulicę Mickiewicza, Skłodowskiej-Curie, pl. Grunwaldzki i ul. Piastowską do ul. Sienkiewicza, a tramwaje linii 17 będą nadal kursowały dotychczasowym objazdem w obu kierunkach od ul. Sienkiewicza przez ul. Wyszyńskiego, Szczytnicką, pl. Grunwaldzki do mostu Szczytnickiego.

Obsługę komunikacyjną ulicy Nowowiejskiej zapewnią autobusy linii 700, które będą kursowały na trasie pl. Grunwaldzki – pl. Powstańców Wielkopolskich – pl. Grunwaldzki przez ul. Piastowską, Nowowiejską, Jedności Narodowej i Słowiańską z częstotliwością:

Dni robocze

 • w godzinach od około 5.00-20.00 co 7,5 minuty;
 • w godzinach wieczornych tj. po godzinie 20.00 co 10 minut.

Sobota i niedziela

 • z częstotliwością co 10 minut.

BILETY OKRESOWE

 • Pasażerowie, którzy skasowali bilet jednorazowy w tramwaju linii 1 lub 70, będą mogli kontynuować podróż autobusem zastępczej linii okresowej 700. Powyższa zasada również będzie obowiązywała w kierunku powrotnym. Skasowany bilet będzie zachowywał ważność nie dłużej niż przez 90 minut.
 • Pasażerowie mający bilet okresowy na linię 9 będą mogli podróżować bez żadnych dopłat tramwajami linii 17 na odcinku Galeria Dominikańska – Sępolno – Galeria Dominikańska.
 • Pasażerowie mający bilet okresowy na linię 17 będą mogli podróżować bez żadnych dopłat tramwajami linii 9 na odcinku Galeria Dominikańska – Sępolno – Galeria Dominikańska.

W celu przypomnienia, pasażerowie mający bilet okresowy na daną linię okresową mogą podróżować:
– wszystkimi liniami po trasie linii wskazanej na bilecie przed remontem;
– wszystkimi liniami po trasie linii wskazanej na bilecie która kursuje objazdem podczas remontu.

Prace potrwają tydzień.

Uruchomienie nowych przystanków przy alei Kasprowicza

W sobotę (11 grudnia) zostanie uruchomiony dodatkowy przystanek w obu kierunkach na trasie przejazdu autobusów linii 105, 118, 119, 130, 132, 930 i kursów wyjazdowych i zjazdowych z zajezdni przy ul. Obornickiej. Nowy przystanek to „Syrokomli”, który mieści się przy skrzyżowaniu al. Kasprowicza i ul. Syrokomli.

Przystanek będzie posiadał status przystanku „na życzenie”.

Zakończenie remontu pętli Park Południowy

Ze względu na przedłużenie prac związanych z remontem pętli tramwajowej „Park Południowy” przy ulicy Ślężnej, planowane przywrócenie tras linii tramwajowych 9 i 15 do Parku Południowego zostaje przesunięte z 7 grudnia (wtorek) na 11 grudnia sobota).

7-10 grudnia 2021 roku (wtorek-piątek) tramwaje linii 9 i 15 nadal będą skrócone do zajezdni tramwajowej „Gaj” – przystanek „Uniwersytet Ekonomiczny”.

Na odcinku Petrusewicza – Park Południowy – Petrusewicza nadal będą uruchomione kursy zastępczej linii autobusowej nr 709 z częstotliwością:

dni robocze

 • do godziny 6.00 co 7,5 minuty;
 • w godzinach 6.00-9.00 co 6 minut;
 • w godzinach 9.00-14.00 co 7,5 minuty;
 • w godzinach 14.00-18.00 co 6 minut;
 • w godzinach 18.00-20.00 co 7,5 minuty;
 • w godzinach wieczornych, tj. po godzinie 20.00 co 10 minut.

BILETY JEDNORAZOWE I OKRESOWE 7-10 grudnia.

Pasażerowie, którzy skasowali bilet jednorazowy w tramwaju linii 9 lub 15, będą mogli kontynuować podróż autobusem linii 709. Powyższa zasada również będzie obowiązywała w kierunku powrotnym. Skasowany bilet będzie zachowywał ważność nie dłużej niż przez 90 minut.

Celem przypomnienia, pasażerowie, mający bilet na daną linię okresową, mogą podróżować:

 • wszystkimi liniami po trasie linii wskazanej na bilecie przed remontem;
 • wszystkimi liniami po trasie linii wskazanej na bilecie która kursuje objazdem podczas remontu.

Zmiana nazwy przystanku przy ulicy Strzegomskiej

11 grudnia zostanie zmieniona nazwa przystanków „Centrum Zarządzania Kryzysowego” na „Strzegomska 148”". 

Źródło: UM Wrocławia

Comments powered by CComment