Na Kościuszki mają wrócić tramwaje

Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na przygotowanie koncepcji i dokumentacji projektowej przebudowy ulicy Kościuszki. Według założeń zmienić ma się tu bardzo wiele i to nie tylko w kontekście komunikacyjnym. Przeobrażenie przejdzie również m.in. tzw. plac trójkątny.

Mapa przedstawia obecne i przyszłe torowiska tramwajowe. Kolorem niebieskim zaznaczone są funkcjonujące tory tramwajowe. Czerwonym te, które powstaną po przebudowie ulicy Kościuszki, fot. wroclaw.pl/gis.um.wroc.pl

Torowisko będące alternatywą dla Traugutta będzie potrzebne, aby odciążyć tę ulicę i pl. Wróblewskiego. Część linii tramwajowych będzie mogło kursować bez przejeżdżania przez pl. Wróblewskiego, pl. Społeczny i pl. Dominikański. 

Większe możliwości dla komunikacji tramwajowej stworzy dodatkowy - nieistniejący wcześniej - rozjazd z Kościuszki w prawo w Pułaskiego. Jest on projektowany w ramach innej inwestycji, również zmieniającej oblicze Przedmieścia Oławskiego.

Ciekawym rozwiązaniem będzie również stworzenie możliwości skręcania tramwajów z Kościuszki w Traugutta i odwrotnie - to w obrębie skrzyżowania Kościuszki, Traugutta, Na Niskich Łąkach i Krakowskiej. Taka możliwość "zawracania" tramwajów zapewne byłaby wykorzystywana okazjonalnie, ale w przypadku wystąpienia problemów na którymś z odcinków torów stanowiłaby przydatną opcję.  

Inwestycja będzie wiązać się również z budową lub przebudową przystanków w całym zakresie inwestycji - w sumie aż dziesięciu.

Po przebudowie ulica ma być bardziej funkcjonalna dla wszystkich użytkowników, ale pojawienie się dróg dla rowerów będzie jednak największą jakościową zmianą. Natomiast piesi zyskają równe chodniki oraz bezpieczniejsze, doświetlone przejścia dla pieszych (a rowerzyści nowe przejazdy). 

Przebudowane zostaną skrzyżowania ulicy z Kościuszki z ulicami:

  • Pułaskiego (4 wloty, 3 kierunki tramwajowe z rozjazdami),
  • Prądzyńskiego (4 wloty, skrzyżowanie z drogą podporządkowaną),
  • Świstackiego (4 wloty, skrzyżowanie z drogą podporządkowaną),
  • Zgodną (3 wloty, skrzyżowanie z drogą podporządkowaną),
  • Więckowskiego (4 wloty, skrzyżowanie z drogą podporządkowaną),
  • Traugutta, Na Niskich Łąkach, Krakowską plus droga wewnętrzna (5 wlotów, 3 kierunki tramwajowe z rozjazdami).

Jest też informacja, która powinna uspokoić właścicieli aut. Założenia do projektu przewidują wyznaczenie miejsc postojowych w miarę możliwości na całej długości ulicy.

W założeniach do projektu uwzględnione zostało zagospodarowanie wielkiego klepiska (o powierzchni 3,9 tys. m2), obecnie dzikiego parkingu, po zachodniej stronie skrzyżowania Kościuszki z Pułaskiego. Jest tam duży plac przed jednym z nowszych bloków. 

Zagospodarowany ma zostać również placyk o powierzchni 1,2 tys. m2 u zbiegu ulic Kościuszki z Komuny Paryskiej, nazywany przez mieszkańców placem trójkątnym.

Wrocławskie Inwestycje informują również, że zagospodarowany będzie skwer u zbiegu Kościuszki i Traugutta, ale gdzie i ile zieleni zostanie posadzone zależy m.in. od układu torów, które zostaną zaprojektowane.  

Wstępnie we wszystkich tych trzech lokalizacjach planowane są zieleńce lub parki kieszonkowe.

Projektant będzie się musiał również zmierzyć z planem przebudowy sieci kanalizacji sanitarnej, gazowej, teletechnicznej, elektroenergetycznej i ciepłowniczej.

Nad tym, aby efekt całej przebudowy współgrał z historycznym charakterem osiedla, czuwać będzie konserwator zabytków. Ulica Kościuszki znajduje się bowiem w obszarze chronionym.

Źródło: wroclaw.pl

Przewodnik po Wrocławiu

Mapa Wrocławia

Wrocław Street View

Pogoda we Wrocławiu i okolicy

Pogoda we Wrocławiu