Koleje Dolnośląskie podpisały umowę na dostawę pięciu nowych 5-członowych pociągów elektrycznych. Kiedy i na jakich trasach się pojawią?

Kontrakt o wartości 145 milionów złotych zrealizuje PESA Bydgoszcz. Przewoźnik sfinansuje je częściowo wkładem własnym, pozyskanym z kredytu inwestycyjnego, a część środkami unijnymi w ramach umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Nowe pociągi pojawią się na dolnośląskich torach za 22 miesiące. Przez okres trwałości projektu dedykowane będą do obsługi Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego i realizować połączenia na dwóch liniach: Oleśnica – Wrocław Główny – Siechnice – Jelcz-Laskowice oraz Wrocław Główny – Wrocław Wojnów – Jelcz-Laskowice.

Co ważne, nowe pociągi uwolnią pojazdy, które do tej pory realizowały połączenia na tych liniach i pozwolą Kolejom Dolnośląskim skierować je na linie przejmowane aktualnie od PKP PLK.

Nowe pociągi Kolei Dolnośląskich - komfort i bezpieczeństwo

Zakupione pojazdy ELF2 należą do najnowszej generacji elektrycznych zespołów trakcyjnych zaprojektowanej przez PESA Bydgoszcz SA.

Dostarczane pojazdy będą posiadały 5 członów po 8 par drzwi na stronę pojazdu. Wnętrze będzie wykonane w wersji aglomeracyjnej. Prędkość eksploatacyjna pojazdów to 160 km/h. Dla podwyższenia komfortu podróży i bezpieczeństwa pasażerów przewidziano: klimatyzację, WiFi, miejsce do przewozu rowerów, 2 miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych, miejsce na większy bagaż, oraz przewidziano monitoring. 

Wnętrze oparto na ergonomicznie przestronnym module 1900mm. Z punktu widzenia wzornictwa i nowych technologii uwagę zwracają całkowicie nowe rozwiązania oparte o m.in. profile aluminiowe czy projektory LED. Wiele elementów wykonano z estetycznego i trwałego anodowanego aluminium (półki, naroża zabudowy, elementy sufitu), natomiast w strefie bezpośredniego kontaktu ściany z pasażerem pozostawiono cieplejsze tworzywa. Modułowy system zabudowy pozwala na łatwe personalizowanie pojazdów, usprawnia budowę, serwis czy wymianę elementów.

W pojazdach zamontowane będą również defibrylatory AED mające chronić życie pasażerów w przypadku chorób krążenia.

Comments powered by CComment